معبد آکشاردهام

نام شهر : دهلی

هندوستان با برخورداری از تمدن و قدمتی دیرینه، دارای اماکن دیدنی، ابنیه تاریخی، شاهکارهای معماری جهان، معابد و ... می باشد که این امر علاوه بر زیبایی بخشی به آن، سبب شده که گردشگران خارجی گزینه های گشت و گذار متعددی در سفر خود به این کشور داشته باشند. یکی از این جاذبه های فراوان هندوستان معبد آکشاردهام دهلی می باشد که در این بخش بدان پرداحته ایم.

 

معبد آکشاردام Akshardham یکی از زیبا ترین اماکن دیدنی و از مهمترین جاذبه های توریستی در هند می باشد که به عنوان بزرگترین معبد هندوهای جهان نیز به حساب می آید. این معبد که آمیخته ای از تکنولوژی و معماری نوین می باشد که ساخت آن توسط بیش از ۱۱،۰۰۰ کارگر و معمار هندی از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ به طول انجامید. در نقش و اهمیت این معبد در صنعت توریسم دهلی و کشور هند همین بس که ۷۰ درصد کسانی که وارد دهلی‌ می‌شوند، از این معبد بازدید دارند. این بنا همانطور که که گفته شد جدیدالتاسیس بوده و برای جذب گردشگر بنا نهاده شده است. این بنا در کنار چترپور مندیر (شهر معابد)، بیرلا مندیر، بنگالاصاحب گوردوارا، کلیسای قلب روحانی و معبد ایسکون از معروفترین معابد و اماکن مذهبی غیر اسلامی در دهلی به شمار می‌روند.

 

بخش‌های مختلف این معبد بزرگ عبارتند از:

بنای اصلی یا یادبود: در مرکز مجموعه قرار داشته و ۴۳ متر ارتفاع و ۱۰۹ متر طول و نیز ۹۶ متر عرض دارد. ۹ گنبد کوچک و بزرگ و ۲۰ هزار مجسمه در نقش مرتاض‌های هندی و سایر نمادهای هندی در بلندای این بنا قرار دارند.


تالار شماره ۱ (تالار موفقیت‌ها): در این تالار فیلم‌ها و نمایش‌هایی از ربات‌ها پخش می‌شود که هدفشان ایجاد جهانی روحانی و هماهنگ با روح بشری همراه با شرافت و عاری از هرگونه خشونت است.


سالن شماره ۲: در این سالن صفحه نمایش بسیار بزرگی برای پخش فیلم قرار دارد. در این تالار فیلم‌هایی از دریچه نگاه یک یوگی هندی به نمایش درمی‌آید که تاریخ و فرهنگ چندهزار ساله این کشور را روایت کرده است.


آب‌نمای موزیکال: یا آب‌نمای چرخه زندگی، آب‌نمایی زیباست که عصرها به هنگام غروب خورشید فعال می‌شود. نورپردازی و حرکات این آب‌نما یکی از زیباترین مناظری است که در این مجموعه قابل مشاهده است.
باغ هندی: باغی ۲ هکتاری شامل چمنزاری وسیع و مجسمه‌های برنزی متعدد از مشاهیر هند و حتی قهرمانان کودکان و ... است.


باغ Yogi Hraday Kamal: باغی تو رفته به شکل گل لوتوس که نوشته‌هایی حک شده از مشاهیر ادبی و سیاسی جهان همچون شکسپیر و مارتین لوترکینگ را می‌توانید در آن مشاهده کنید.


دریاچه نارایان ساروار: دریاچه‌ای است در اطراف مجموعه معبد که از آب ۱۵۱ رودخانه و دریاچه سیراب می‌شود. این دریاچه در باور عمومی مردم منطقه مقدس است.


رستوران The Premati Ahargruh:رستورانی مخصوص طبخ غذاهای گیاهی و سبزیجات که برای عموم قابل استفاده است. در این رستوران انواع غذاهای سنتی هندی سرو می‌شود.


لازم به ذکر است که در این مجموعه فست فود های بین‌المللی را نیز می‌توانید پیدا کنید.

 

نکات ضروری که هنگام بازدید از این مکان باید به خاطر داشته باشید:

پوشیدن لباس مناسب و محترمانه از شرایط ورود است.
ممنوعیت شامل موارد زیر می‌شوند:
هرگونه وسایل الکترونیکی شامل موبایل، دوربین عکاسی، هندزفری و ...
هرگونه کیف
هرگونه کیف دستی یا حتی جیبی
عروسک و اسباب‌بازی
غذا و نوشیدنی ( به جز غذای کودکان)
تنباکو و سیگار و مشروبات الکلی
حیوانات خانگی
هرگونه وسایل شخصی دیگر نیز به جز کفش، کارت‌های اعتباری، جواهرات، کمربند و کیف زنانه ممنوع خواهد بود.