جاذبه های گردشگری تفلیس، پاریس اوراسیا

نام شهر : تفلیس

تفلیس به خاطر جاذبه ها و اماکن دیدنی منحصر به فرد و زیبایش یک از مقاصد گردشگری مسافرین ایرانی می باشد که به خاطر سبک معماری و بناهای آن به پاریس اوراسیا معروف می باشد. با ما همراه باشید تا با برخی از جاذبه های گردشگری تفلیس آشنا شویم.

تفلیس از دو قسمت تفلیس جدید و قدیم تشکیل می شود.رودخانه ای از میان شهر تفلیس را به دو قسمت جديد و قدیم تقسیم بندی می کرد و پل دوستي كه بسيار زيبا نور پردازي شده است و مانند كرم ابريشم است اين دو قسمت شهر را بهم متصل ميكند.

این پل در امتداد ۱۵۰ متری رودخانه کورا برای اتصال تفلیس قدیم و تفلیس جدید با طراحی معاصر ساخته شد. این پل در تاریخ ۶ می ۲۰۱۰ افتتاح شد.

 

 

 

کلیسای کاشوتی

کلیسای کاشوتی یک کلیسای ارتودکس گرجی است که تو مرکز تفلیس قرار گرفته است. این کلیسا بین سال های ۱۹۰۴ تا ۱۹۱۰ توسط Leopold Bilfeldt بر اساس طرح قرون وسطی ای ساخته شد. ساخت و ساز توسط اشراف و بورژوازی گرجستان برگزار شد.
نقاشی های دیواری کلیسا توسط نقاش گرجستان، Lado Gudiashvili در سال ۱۹۴۷ نقاشی شدند.

 

 

 

کلیسای سامبا

یکی از مهمترین اماکن تفلیس که همچون نگین از تمامی شهر قابل دیدن است کلیسای سامباست. این کلیسا از بزرگترین کلیساهای دنیا و بزرگترین کلیسای شرق اروپاست.
این کلیسا به دست ایلیای دوم اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس گرجستان ساخته شده.اکثر برنامه های مهم مذهبی در این کلیسا برگزار می شوند. مجموعه این کلیسا علاوه بر بنای اصلی شامل اقامتگاه اسقف اعظم برج ناقوس و فرهنگستان علوم دینی می باشد. در طبقه زیرین سالن بزرگی است که برای اجتماعات بزرگ مذهبی استفاده می شود.

 

 

حمام های سولفور

حمام های گوگردی در محله ای قرار دارند بنام آبانتوبانی َAbanotubani که بخشی از منطقه تفلیس قدیم است. آب گرم این حمام ها مستقیم از چشمه های آبگرم تامین می شود. هزینه استفاده از حمام های عمومی از ۲ لاری به بالا و هزینه استفاده از حمام نمره یا همان کابین اختصاصی از ۱۵ تا ۸۰ لاری برای یک ساعت می باشد. هزینه ماساژ جداگانه است که درصورت درخواست ماساژور در نظر گرفته می باشد. ماساژ در این حمام ها بیشتر به شستن شباهت دارند. نوشیدنی های مختلف نیز به قیمت معمول در این حمام ها عرضه می شوند. در این کشور حمام های سولفور متعددی وجود دارد. یکی از آنها که در محله ارتاجالای شهر تفلیس واقع شده به حمام شاه عباس معروف است کاشی کاری های آن به سبک صفویه و احتمالا زمان ساخت آن مربوط به آن دوران می باشد. این حمام هیچ وسیله گرم کننده ای ندارد و آب گرم آن کاملا طبیعی است و باور بر این است که دارای اثرات درمانی می باشد.

 

 

 

دژ یا قلعه ناریکالا

ناریکالا یک دژ نظامیِ که بر کل تفلیس مسلط می باشد. این قلعه که بنا به نقلی توسط شاه عباس ساخته شده یا توسط او بازسازی و مورد استفاده قرار گرفته یکی از جاذبه های دیدنی تفلیس می باشد که در شب نمایی بسیار زیبا دارد. اکنون در این قلعه کلیسایی دایر است با ناقوس هایی قدیمی. مسیر ماشین رو این قلعه جاده ایست با شیب بسیار زیاد؛ البته تله کابین هم برای رفتن به این قلعه دایر است که از کنار پل دوستی شروع و تا بالای قلعه امتداد دارد. در کنار قلعه پارک بزرگی وجود دارد که مجسمه مادر گرجستان در آن قرار گرفته است.

 

 

تندیس کارتلیس ددا یا مادر گرجستان

کارتلیس دِدا به معنای مادرِ کارتلی (گرجستان)، مجسمه ای بر فراز بلندی های اطراف شهر تفلیس پایتخت گرجستان، و بر روی ‘تپه های سولولاکی‘ بنا شده و تقریباً از تمام نقاط شهر قابل رویت می باشد. امروز ‘مادر گرجستان’ به نمادی برای تفلیس تبدیل شده است. اکثر کشورهای شوروی سابق مثل ارمنستان و گرجستان دارای مجسمه مادر هستند. تندیسی ۲۰ متری از آلومینیوم که تقریبا از هر جای تفلیس دیده می شود. این تندیس نشان دهنده زنی با شمشیری در یک دست و کاسه ای در دست دیگر است. کاسه برای پذیرایی از کسانی که با دوستی وارد گرجستان می شوند و شمشیر برای آن ها که با دشمنی وارد می شوند. این مجسمه یکی دیگر از جاذبه های توریستی تفلیس به شمار می رود.
ساخت این مجسمه در سال ۱۹۵۸ و به مناسبت هزار و پانصد سالگی شهر تفلیس، توسط یک مجسمه ساز گرجی به نام الگوجا آماشوکلی انجام شده است.

 

 

 

باغ های گیاه شناسی

باغ های بوتانیکال یکی از بهترین دیدنی های تفلیس و از مهمترین جاذبه های گردشگری گرجستان به شمار می رود. باغ های بوتانیکال در سال ۱۸۴۵ به روی عموم بازگشایی شدند و قبل از آن، تنها خانواده سلطنتی حق استفاده از آن ها را داشتند. این باغ ها یکی از برترین جاذبه های توریستی تفلیس می باشند.