آنتالیا فقط سواحل و خرید نیست

نام شهر : آنتالیا

شاید دلیل عمده سفر مسافرین ایرانی به ترکیه و انتخاب آنتالیا به عنوان مقصد گردشگری فارغ از سهولت سفر، نزدیکی مسیر و عدم نیاز به ویزا، استفاده از تفریحات سواحل مدیترانه ای و خرید از مراکز خرید و فروشگاه های معتبر باشد.

ما در این آرتیکل جاذبه های طبیعی دیگری از آنتالیا را برایتان معرفی می کنیم تا اگر قصد سفر به آنتالیا را داشتید از این دیدنی ها نیز بازدید نموده و لحظات مفرح و خاطره انگیزی را تجربه نمایید.

منطقه سیده (Side) آنتالیا

منطقه سیده آنتالیا یکی از شهرهای توریستی متفاوت آنتالیا می باشد که در کناره های دریای مدیترانه آرام گرفته است که به احتمال زیاد توسط یونانی ها 7 قرن پیش از میلاد بنا نهاده شده است. منطقه سیده آنتالیا شبیه به یک بندر تاریخی باستانی است که در زبان ترکیه ای باستانی، به معنای درخت انار است.‌ این کلمه باستانی نیز به خاطر شکل و شمایل خاص منطقه سیده آنتالیا نامگذاری شده است.

 

منطقه سیده در 75 کیلومتری آنتالیا در شبه جزیه کوچکی نزدیک به ماناوگات واقع شده که با اقامت در این منطقه می توانید به آبشار ماناوگات نیز دسترسی داشته باشید. سیده دارای 2 ساحل مجزاست؛ ساحل غربی که می توانید هتل ها و رستوران های متعددی را در آن مشاهده نمایید و ساحل شرقی که بیشتر شبیه یک منطقه باستانشناسی می باشد. استحکامات و بناهای تاریخی از جمله معبد آپولو و آتن، خرابه های به جا مانده از سالن کتابخانه و حمام رومی ها زیبایی و دلربایی این منطقه را بیش از پیش نموده است. علاوه بر این در این منطقه ورزش ها و فعالیت های سرگرم کننده ای از جمله قایقرانی، غواصی، شیرجه زنی و سایر فعالیت های آبی یافت می شود.

 

 

 

 

تئاتر آسپندوس Aspendos

یکی دیگر از  نقاط دیدنی های آنتالیا آسپندوس Aspendos است. این شهر تاریخی که در ۴۰ کیلومتری آنتالیا واقع شده با تئاتر باستانی خود یکی از مکان های تاریخی ترکیه محسوب می شود. آمفی تئاتر آسپندوس یکی از مهمترین تئاترهای روباز دنیا محسوب می شود و جایگاه آسپندوس به عنوان مهمترین شهر می باشد. تئاتر آسپندوس که دارای یک دورنمای بسیار عالی بوده و بدون تخریب تا به امروز باقی مانده است و در حال حاضر نیز محل برگزاری جشنواره های مهم هنری از جمله اپرای بین المللی و فستیوال باله می باشد.

 

 

 

 

آبشار ماناوگات

آبشار ماناوگات در امتداد رودخانه ماناوگات که در بخش بیرونی شهرستان ماناوگات قرار داشته و از جنوب کوه های طرس Tausus جاری می شود و به دریای مدیترانه می پیوندد، واقع شده است. این منطقه در فاصله 80 کیلومتری آنتالیا واقع شده و دارای طبیعت بسیار زیبایی می باشد. وجود آبشارها، باغات چای و رستوران ها این منطقه را به محلی دلپذیر و استراحتگاهی خنک تبدیل نموده است. گردشگران خارجی با کشتی این رودخانه را طی می کنند و از کنار شهر زیبای Side عبور می کنند و از طبیعت اطراف آن لذت می برند. همچنین مسافران این کشتی زمانی برای شنا در رودخانه ماناوگات و سپس دریای مدیترانه را در بر خواهد داشت. آبشارهای ماناوگات گرچه دارای ارتفاع بلندی نیستند اما آب زلال و کف آلود آن با قدرت هر چه تمامتر با صخره ها برخورد کرده و صحنه های زیبا و چشم نوازی را به وجود می آورد. این آبشار یکی از نقاط زیبای مورد علاقه ترک ها و همچنین بازدیدکنندگان خارجی می باشد.

 

 

آبشار دودِن Duden

آبشار دودن آنتالیا یکی از گروه آبشارهای رودخانه ماناوگات می باشد. در بعضی از اطلاعاتی که در مورد آبشار دودن آنتالیا می‌خوانیم، نوشته شده است که آبشار دودن آنتالیا در 15 کیلومتری آنتالیا قرار گرفته است. در حقیقت آبشار دودن آنتالیا دو بخش هستند که به آبشار بالایی و آبشار پایینی معروف هستند. یکی از آنها 28 و دیگری 15 کیلومتر با آنتالیا فاصله دارد. این آب‌‌ها از صخره‌هایی به نام دودن پایین می‌ریزند و به همین دلیل به آنها آبشار دودن آنتالیا گفته می‌شود.

آبشار دودن آنتالیا  ‌در میان انبوهی از جنگل‌‌های سرسبز قرار گرفته است. یکی از مکان‌‌های طبیعی آنتالیا که محل گشت و گذار و تفریح خیلی از مردم ترکیه است. مردم آنتالیا و دیگر شهرهای اطراف، برای استراحت آخر هفته خود به آبشارهای دودن آنتالیا می‌آیند و روزی را در میان جنگل‌‌های انبوه کاج و نارنج و... سپری می‌کنند.

 

 

آکواریوم آنتالیا

اگر قصد سفر به آنتالیا را دارید، بازدید از آکواریوم بزرگ و بی نظیر آنتالیا را حتماٌ در برنامه سفر خودتان بگنجانید. آکواریوم بزرگ آنتالیا یکی از آکواریوم های بزرگ در دنیاست که به دو جهت بسیار مشهور است. اول ای نکه دارای طولانی ترین تونل زیر آبی به طول 131 متر و عرض 3 متر می باشد و دوم این که به دلیل قرارگیری در منطقه مدیترانه، طیف وسیعی از ماهی های دریای مدیترانه را در بازدید عموم قرار می دهد.

ویژگی های این آگواریوم بزرگ فقط به بازدید از تونل وسیع و طولانی آن و دیدن ماهی های رنگارنگ ختم نمی شود. در این آکواریوم بزرگ یک حوضچه برای شنا کردن با ماهی ها وجود دارد و همچنین یک آکواریوم جداگانه برای کسانی که علاقمند به شنا کردن با کوسه ها هستند نیز وجود دارد. حوضچه های کوچک پر از ماهی های کوچکی که به نام دکتر فیش معروفند؛ وجود دارد و کسانی که علاقمند هستد این ماهیان کوچک پوست آنها را تمیز کنند می توانند از این حوضچه ها استفاده کنند.