جاذبه های باکو، سرزمین آتش

نام شهر : باکو

اگر قصد سفر به باکو را دارید، بد نیست با جاذبه های گردشگری و اماکن دیدنی باکو که بخشی از آن را در خلال این آرتیکل معرفی کرده ایم، نیز آشنایی داشته باشید.

 

میدان ملی پرچم:

این میدان بزرگترین میدان باکو می باشد، که پرچم کشور آذربایجان با ارتفاع ۱۶۰ متر در وسط این میدان قرار گرفته است. این میدان دقیقا کنار بلوار باکو واقع شده که قبل ها میدان لنین ( Lenin Square) نام داشت.

 

 

 

 

شهر قدیمی یا ایچری شهر

بافت شهری قدیمی باکو که در بین قرن 11 تا 19 میلادی ساخته شده است و یکی از مکان های دیدنی شهر پایتخت آذربایجان می باشد که در زبان محلی به آن ایچَری شهر گفته می شود.

ایچری شهر در داخل شهر باکو پایتخت آذربایجان قرار داشته که به آن ارگ باکو نیز گفته می شود در شمال غربی خلیج شهر قرار داد و جز دیدنی های باکو میباشد که در سال 2000 میلادی به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده است.

در ایچری شهر یا همان شهر قدیمی که از زمان پارینه سنگی محل سکونت انساس های اولیه بوده است؛ بعدها میزبان فرهنگ ها و تمدن های مختلفی در قلب خود بوده است به عنوان مثال می شود به تمدن های ساسانیان، زرتشتی، شیروانی، ایرانی، عثمانی، روسی و عربی اشاره کرد.

ایچری شهر دارای 2 کاروان سرای بزرگ قدیمی ، 23 محله ی زیبا 3 چشمه آب ، میدان بازار و ... می باشد که می توان به جذاب ترین آنها قلعه دختر یا گیز قلعه سی(Maiden Tower) اشاره کرد.

اگر قصد سفر به آذربایجان را دارید، حتما برای دیدن ایچری شهر وقت بگذارید و برنامه ریزی منظمی داشته باشید. ایچری شهر می تواند شما را با یکی از بهترین تجربیات تاریخی آشنا کند. همچنین آثاری از زندگی ایرانی نیز در این شهر قدیمی وجود دارد.

 

 

 

برج های شعله
این ۳ برج با ارتفاع بیش از ۱۹۰ متر بلند ترین آسمان خراش های باکو محسوب می شوند که از تمام شهر نمایان هستند. علت نامگذاری این ۳ برج شباهت آنها به شعله های آتش می باشد.

یکی از این برج ها هتل (Fairmont Hotel )، یکی ساختمان تجاری و دیگری ساختمان مسکونی می باشد.
نمای برج های شعله توسط بیش از ده هزار لامپ LED پر قدرت به صفحات نمایشگر بسیار بزرگی تبدیل می شود ، که به صورت شعله های آتش نشان داده می شوند و در شب چشم انداز بسیار زیبایی دارد.

 

 

مسجد بی بی هیبت

بی بی هیبت یک مسجد قدیمی در باکو است . این بنا در دوران شروانشاهان ساخته شده بود، که در سال ۱۹۳۶ توسط بلشویک به طور کلی نابود شد، و ساخت و ساز بنا از دهه ۹۰ آغاز و سرانجام در سال ۱۹۹۷ میلادی، بنای کنونی مسجد افتتاح شد.
این مسجد شامل آرامگاهی از نوادگان حضرت محمد، که امروزه مرکز معنوی مسلمانان این خطه و یکی از مهمترین بناهای معماری اسلامی در جمهوری آذربایجان می باشد. در میان افراد بومی این منطقه، این مسجد با نام مسجد حضرت فاطمه زهرا نیز شناخته می شود.
مسجد بی بی هیبت، آرامگاه دختر امام هفتم شیعیان، امام موسی کاظم می باشد، که از دست آزار و اذیت خلفا، به باکو فرار کرده بود.
این مسجد دارای سه گنبد و دو مناره است . نمازخانه مردان قسمت جنوب و نمازخانه زنانه در قسمت شمال می باشد و بین آنها نیز مقبره قرار گرفته است .
بر روی سنگ قبر نسبت وی با امام رضا حک شده است .
از این مسجد دریای خزر به خوبی پیداست.

 

 

 

برج مایدن یا همان قلقعه دختر (Maiden Tower)

برج مایدن یک بنای مخروطی شکل در شهر باکو در جمهوری آذربایجان است که از سنگ ساخته شده و بهترین نماد برای معماری آذربایجان به شمار می‌رود. در مورد سال ساخت برج مایدن اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد، اما نمای ساختمان نشانه‌های معماری قرن ١٢ را در خود دارد. نام آذری برج مایدن «گیز قلعه سی» است که در فارسی قلعه دختر نامیده می‌شود.

بحث های متفاوتی نسبت به انتخاب نام این بنا وجود دارد و روایات مختلفی را برای قلعه دختر تعریف می کنند. بعضیها معتقد هستند که افسانه قلعه دختر مربوط است به دختر شاه باکو که از بام این بنا به پایین پرتاب شده است. در بعضی از منابع هم اشاره به خواهر شاه باکو که به دست برادر خود زندانی شده و هنگام فرار از بام به پایین سقوط میکند.
قلعه دختر ۲۹٫۵ متر ارتفاع و ۱۶٫۵ متر طول دارد و ظرفیت ۲۰۰ نفر را دارد. طول این بنا رو به سوی شرق و به سمت طلوع خورشید متمایل و ورودی آن در جنوب شرقی بنا قرار دارد. ضخامت دیوارهای آن در طبقه اول حدود ۵ متر و در بالاترین طبقه به ۳٫۲ متر و از سنگ ساخته شده است.