دیدنی‎ های باکو - قسمت اول

نام شهر : باکو

آذربایجان یکی از کشورهای همسایه ایران به شمار می رود که از قضا یکی از مقصدهای توریستی ایرانیان نیز محسوب می شود. یکی از شهرهای زیبای این کشور همسایه شهر باکو است که در این مقاله به جاذبه‎های توریستی و بخش‎های گردشگری باکو می‎پردازیم.

 
ایچری شهر

بافت قدیم شهر باکو، که با نام ارگ باکو نیز شناخته می شود در بین قرن‎های 11 تا 19 میلادی به تدریج ساخته شده است. این شهر محصور از زمان دوران پارینه سنگی تا اکنون محل سکونت انسان بوده و فرهنگ‎ها و تمدن‎های گوناگونی را در خود جا داده است. این بخش قدیمی که یکی از جذبه‎های توریستی باکو به شمار می‎رود در قسمت شمال غربی خلیج باکو واقع شده است که از دیدنی ترین قسمت‎های این شهر به شمار می رود که سازمان میراث جهانی یونسکو در سال 2000 میلادی آن را در فهرست خود قرار داد. این مکان که ایچری شهر نیز نامیده می شود دارای 23 محله، 2 کاروان سرا، 3 چشمه آب، میدان بازار و ... می‎باشد که جذاب ترین مکان آن قلعه دختر qiz qalasi می باشد.
برای رسیدن به قسمت بالایی قلعه دختر که زیباترین بخش ارگ باکو به شمار می رود بایستی پله‎های مارپیچی را طی کنید تا به دنبال آن دیدی سراسرنما به شهر داشته باشید. در زبان ترکی این قلعه "قیز قله سی" نامیده می شود و طول آن ۲۹٫۵ متر، عرض ۱۶ متر می باشد و دارای ۶ طبقه نیز است. جالب است بدانید این محل در گذشته نیایشگاه آناهیتا و زرتشتی‎ها به شمار می رفته است. این برج نیز جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می رود.

 

قوباستان

کوه آتشفشانی عجیبی که شکل‎های مختلف حجاری‎ها بر روی سنگ از زمان عصر سنگ و برنز را در خود دارد یکی دیگر از جاذبه‎های توریستی و نقاط دیدنی باکو به شمار می رود. 

 

بِش بارماک داغی (Beshbarmaq Dag)

 

این کوه که نام آن به معنای "کوه پنج انگشت" می باشد یکی از بخش‎های دیدنی آذربایجان به شمار می رود که ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۵۲۰ متر بالاتر است. این کوه یکی از محل‎های مقدس آذربایجان نیز به شمار می‎رود و برای مردم این کشور ارزش بسزایی دارد.

 

یانار داغ (yanar dag)

این کوه شگفت انگیز که نام آن به معنای کوه سوزان می باشد، کوهی است که همیشه در حال سوختن می‎باشد. فاصله این کوه تا شهر باکو بسیار کم می باشد و در حدود ۱۰ متر از آن در تمامی مدت شبانه روز در حال سوختن و شعله ور بودن می‎باشد. علت این شعله‎ها وجود منبع گاز طبیعی است که در قلب کوه قرار دارد. در مجاورت این کوه یک چایخانه سنتی دیده می شود که در هنگام غروب‎ نشستن در آن و دیدن منظره‎ کوه لذت خاصی دارد.

میتوانید از گالری مربوطه عکسهای این مناطق زیبا را مشاهده کنید.