پل معلق لنکاوی

نام شهر : لنکاوی

پل معلق لنکاوی

 

پل معلق لنکاوی از شاهکارهای معماری جهان بوده و در یکی از قله‌های این ناحیه واقع شده است. پل معلق لنکاوی توسط پیتر ویس طراحی شده است. مسیر پیاده‌روی آن ۱۲۵ متر بوده که باعث شده پل معلق لنکاوی یکی از طولانی‌ترین پل‌های معلق منحنی دنیا باشد (البته نه طولانی‌ترین آنها).

 

لنکاوی مجموعه جزایری است که در قسمت شمال غربی مالزی قرار دارد. قبلاً درآمد اصلی این سرزمین از کشاورزی و برنجکاری بود اما با توسعه‌ی گردشگری و توجه بیشتر مسئولان به این صنعت، بیشتر درآمد کنونی این ناحیه از گردشگری است.

 

پل معلق لنکاوی در سال ۲۰۰۴ افتتاح شد و برای عموم قابل استفاده بود. البته برای پاره‌ای تعمیرات بین سال‌های ۲۰۱۲ تا اواخر ۲۰۱۵ بسته بود و در ماه فوریه بازگشایی شد و هم‌اکنون می‌تواند تا ۲۵۰ نفر را به صورت همزمان تحمل کند. 

 

در مجموع، هشت کابل فولادی از این سازه پشتیبانی می‌کنند که همگی به یک برج به ارتفاع ۸۲ متر بسته شده‌اند. کف عابر پیاده‌ی این پل، حول این برج و به صورت منحنی‌وار طراحی شده است. در دو انتهای پل نیز مسیر عابر پیاده عریض‌تر می‌شود تا پلتفرمی مثلثی‌شکل ایجاد شود و به عابرین اجازه دهد مناظر اطراف را از بالای درختان به صورت وسیع و پانورامیک ببینند.

 

در حال حاضر تنها راه مناسب برای رسیدن به این پل معلق، سوار شدن به تله‌کابینی است که تا بالای کوه می‌رود. سپس باید یک پیاده‌روی بیست دقیقه‌ای از میان جنگل انجام داد تا به نقطه‌ی مورد نظر رسید. به تازگی مسیر کابلی در حال ساخت است که اگر تکمیل شود دیگر لازم نیست حتی این پیاده‌روی بیست دقیقه‌ای را نیز انجام دهیم.


دور بودن مکان این پل در آن زمان باعث ایجاد چالشی برای سازندگان شده بود. هر جزء این پل باید در منطقه‌ای دور ساخته و مونتاژ می‌شد تا بعداً توسط هلیکوپتر از مسیر هوایی به مکان موردنظر منتقل شود.

 

پل معلق لنکاوی

 

پل معلق لنکاوی

 

پل معلق لنکاوی

 

پل معلق لنکاوی