گرجستان را بیشتر بشناسید

نام شهر : تفلیس

گرجستان زیبای قفقاز

گرجستان با قرار گرفتن در خط اتصال آسیای غربی و اروپای شرقی در منطقه قفقاز از شمال با روسیه از شرق با آذربایجان از جنوب و جنوب غربی با ارمنستان و ترکیه و از غرب با دریای سیاه هم مرز است.وسعت این کشور69900 کیلومتر مربع و جمعیت آن در سال 2013 تعداد 7142000 نفر سرشماری شده است.گرجستان در گذشته بسیار دور با نام ایبریا شناخته میشده و هم اکنون در اکثر زبانها با نام Georgia به معنی کشاورزی شناخته میشود.مردم گرجستان از اولین مردمانی بودند که در قرن چهارم میلادی به دین مسیحیت گرویدند.

گرجستان در اوایل قرن نوزدهم تحت الحمایه روسیه تزاری قرار گرفت.پس از انقلاب 1917 روسیه اعلام استقلال نمود اما اندکی بعد با یورش ارتش بلشویکی تسخیر و رسما بعنوان یکی از جمهوری های شوروی بلشویکی در آمد تا اینکه در سال 1991 پس از فروپاشی شوروی دوبار به استقلال دست پیدا نمود.

گرجستان شامل منطقه خودمختار آبخازیا در شمال غرب ، اوستیای جنوبی در شمال شرق ، آجاریا در جنوب غرب میباشد.تعدادی از شهرهای مهم عبارتند از : کوتائیسی،گوری،سوخومی،گاگرا،باتومی.

پایتخت گرجستان شهر تفلیس است که به زبان گرجی به معنی گرم میباشد و وجه تسمیه آن وجود چشمه های آبگرم متعدد در این شهر است.

آب و هوای گرجستان بسیار متنوع است.بخش بزرگی از گرجستان کوهستانی و دارای آب و هوای کوهستانی میباشد.مجاورت با دریای سیاه و وجود رشته کوه قفقاز موجب شده گرجستان دارای دو بخش آب و هوایی خشک و معتدل در شرق و مرطوب و نیمه گرمسیری در غرب و مجاورت دریای سیاه باشد.در کل بارش در گرجستان شرقی کمتر از گرجستان غربی میباشد.

واحد پول گرجستان لاری میباشد که در زمان نگارش هر یک لاری در حدود 1600 تومان میباشد.

از مراکز خرید در تفلیس میتوان به مراکز زیر اشاره نمود :

تفلیس مال                   کارواسلا

ایست پوینت                 لیلو

درای بریج مارکت          اوراسیا

خیابان پکینی               GTC

مرانی                      سیتی مال گلدانی

تفلیس سنترال              دیدوب پلازا

مگالین                     بازار میدان

خیابان پکینی یکی از خیابانهای معروف تفلیس است که تعداد زیادی مغازه و فروشگاههای متنوع را در دو سوی خود جای داده است.

تفلیس شهری با تابستانهای گرم و زمستانهای سرد میباشد.اما دومین شهر توریستی و جذاب گرجستان باتومی بر کرانه دریای سیاه میباشد.این شهر با آب و هوای گرم و مرطوب و سواحل زیبا مقصد فوق العاده ای برای کسانی شیفته این آب و هوا هستند به حساب می آید.

مراکز خرید باتومی شامل :

مترو سیتی فوروم                   مرکز تجاری مسکو

بازار جواهرات باتومی              مرکز خرید باتومی

مرکز خرید فرودگاه بین المللی باتومی

میباشد.