کلیسای صخره ای تفلیس گرجستان

نام شهر : تفلیس

کلیسای صخره ای تفلیس گرجستان؛ کلیسای کاتسخیKatskhi

کلیسای صخره ای در غرب گرجستان در استان ایمرتی نزدیک شهر چیاتورا در روستای به نام کاتسخی واقع شده است. کلیسای صخره ای که به ستون کاتسخی شناخته می شود بر فراز صخره آهکی که ارتفاع آن به  40 متر می رسد واقع شده است. کلیسای صخره ای در ابعاد 150 متر مربع بالای این صخره ساخته شده است. این کلیسای مرموز مشرف به دره و رودخانه ای زیباست که بیشتر شبیه جزیره ای در آسمان به نظر می رسد.

این ستون در غرب گرجستان و در نزدیکی شهر چیاتورا، قرار گرفته است. برخی این کلیسا را پلکان بهشت نامیده اند. بنای این کلیسا حدودا بین قرن ششم و هشتم میلادی ساخته شده که یک راهب گرجی اکنون در حدود ۲۰ سال در آن زندگی می کند.

نکته جالب این بنای شگرف این است که هیچکس نمی داند راهبان چگونه از این صخره بالا رفته اند و یا چگونه مصالح ساختمانی را به بالای ستون حمل کرده اند، چرا که انجام این کار در حال حاضر دشوار می باشد چه برسد به بیش از هزار سال پیش. امروزه این کلیسا یکی از مناطق دیدنی و پر بازدید برای گردشگران می باشد.

 

 تاریخچه کلیسای صخره ای گرجستان

در مورد تاریخچه ی این کلیسا گفته می توان گفت که تا قرن ۴ میلادی یعنی تا قبل از این که مسیحیت وارد گرجستان شود، درست همان زمانی که مردم گرجستان در جهل و بت پرستی بودند، مردم محلی منطقه این صخره را نمادی از خدا می دانستند و بر این باورد بودند خدا از روی این صخره دنیا را اداره می کند. اما بعد از اینکه مسیحیت به گرجستان آمد و مردم به این ایمان آوردند که این صخره نمادی از زندگی است. در مورد این که چه کسانی این کلیسا را ساخته اند هم گفته می شود که بین قرون 8-6م توسط مرتاضان مسیحی در بالای یک صخره بلند ساخته شد تا از آن جا به دعا و نیایش با خدا بپردازند.

امروز این کلیسا برای محلی ها نماد زندگی بوده و معتقدند که برخی قطعه های صلیب اصلی مسیح در آن جا قرار دارد.

 

ابعاد و اندازه کلیسای صخره ای تفلیس

در مورد ابعاد و اندزه های کلیسای صخره ای و قسمت های مختلف آن باید گفت که این کلیسای کوچک از سه سلول، یک انبار شراب و دیوارهایی تشکیل شده است که بر روی یک ستون ناهموار استوارند. این کلیسایی که امروز می بینید بر روی کلیسای قدیمی تری ساخته شده که هنوز خرابه های دیوار های آن موجود است.

سالن این کلیسا ابعادی در حدود ۴٫۵ × 3.5 متر دارد که بر اساس معماری قرون وسطایی از سنگ ساخته شده  است. در زیر و جنوب کلیسا یک دخمه مستطیل شکل وجود دارد با ابعاد ۲٫۰ × 1.0 متر که به عنوان یک طاق دفن از آن استفاده می شده است.

 

کابرد فعلی کلیسای صخره ای

راهب ۵۹ ساله به اسم ماکسیم، بیست سال است که در این کلیسا زندگی می کند و فقط هفته ای دوبار برای دیدن مریداش پایین می آید، با آن ها صحبت کرده، مراسم دعا برگزار می کند و دوباره  بالا می رود! مریدان وی هر روز از طریق کابل غذا را بالا فرستاده و مایحتاج ضروری زندگی را برایش تهیه می کنند. سال های اول زندگی ماکسیم در آن بالا با کمترین امکانات ممکن می گذشته است اما کم کم وسیله های ضروری را با کمک دوستانش و دیگر راهب ها بالا می برد، اکنون امکانات این کلیسا خیلی بهتر از قبل شده است.

دیدن این کلیسا قوانین و مقررات مخصوص به خود را دارد از جمله این که بانوان نمیتوانند وارد آن شوند! یک عکاس برای این که بتواند از نزدیک کلیسا را تماشا کرده و عکس بگیرد ۴ روز به مدت ۷ ساعت دعا خوانده تا ماکسیم به وی اجازه ورود به زندگی شخصیش را بدهد. اجازه بازدید فقط برای خارجی هاست؛ البته آن به تعداد محدودی!!

 

نحوه دسترسی به کلیسای صخره ای گرجستان

از آن جایی که گرجستان کشور کوچکی است، شما می تونید به راحتی از استان های مختلف از آن دیدن کنید. از تفلیس پایتخت گرجستان با وسیله نقلیه عمومی می تونید به استان ایمرتی رفته و شهر چیاترا را بیابید. پس از آن در  فاصله ۵ کیلومتری شهر چیاترا روستایی به نام کاتسخی هست که محل قرارگیری این کلیسای منحصر به فرد می باشد.

 

 کلیسای صخره ای گرجستان

 

 کلیسای صخره ای گرجستان

 

کلیسای کاتسخی

 

 کلیسای صخره ای گرجستان

 

 کلیسای صخره ای گرجستان

 

 کلیسای صخره ای گرجستان

 

 کلیسای صخره ای گرجستان