کلیسای جامع سامبا تفلیس

نام شهر : تفلیس

کلیسای جامع سامبا تفلیس، از دیدنی های گرجستان

کلیسای جامع سامبا تفلیس (cathedral of sameba) که به آن کلیسای جامع تثلیث (سامبا در زبان گرجی به معنای تثلیث می باشد) نیز گفته می شود، یکی از جاذبه ها و دیدنی های گرجستان است که روی تپه ای به نام الیا در کرانه چپ رود کورا در منطقه تاریخی آولاباری واقع شده است. ساختار کلیسای جامع سامبِا (Sambea Cathedral Tbilisi) دربرگیرنده معماری نواحی مختلف گرجستان می باشد که به کمک آن می توانید با بخش مهمی از تاریخ و فرهنگ این کشور آشنا شوید.

این بنا مهمترین و بزرگترین کلیسای جامع نه تنها گرجستان بلکه کل منطقه قفقاز جنوبی بوده و جزو اولین جاذبه های توریستی تفلیس به شمار می رود و سعی نمایید در گردش و برنامه تفریحی خود در تفلیس از آن بازدید نمایید.

 

تاریخچه و سبک معماری کلیسای سامبای تفلیس

ساختمان آن بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ میلادی به دستور اسقف اعظم گرجستان در قلب شهر تفلیس بنا شده است و با ظرفیت ۱۵٬۰۰۰ تَن و ارتفاع ۹۷ متر، عنوان‌های بزرگترین کلیسای ارتدکس در جهان و سومین کلیسای ارتدکس مرتفع در جهان را به خود اختصاص داده است. معماری این کلیسا آمیزه‌ای از سبک‌های سنتی معماری مذهبی گرجی در مراحل مختلفی از تاریخ است و همچنین، عناصری از معماری بیزانس را نیز در خود جای داده است.

این کلیسا شامل 9 کلیسای کوچکتر می باشد و علاوه بر این 5 کلیسای کوچکتر دیگر هم در طبقات پایین تر ابن بنای عظیم واقع شده اند. در ساخت کلیسای سامبا تفلیس عظیم از مواد طبیعی استفاده شده است. کف بنا  بامرمر سنگ فرش شده است و از موزاییک جهت دکوراسیون آن استفاده شده است.

این کلیسا دارای یک گنبد مخروطی شکل بر روی ۸ ستون می‌باشد. جنس گنبد از طلا بوده و از پایین گنبد تا نوک صلیبی که بر روی آن قرار دارد ۷٫۵ متر ارتفاع دارد. این کلیسای عظیم خود متشکل از ۹ کلیسای کوچک می‌باشد و علاوه بر این، ۵ کلیسای کوچکتر دیگر نیز در طبقات زیرین این بنا واقع شده است. کل فضای این بنا معادل ۵۰۰۰ متر مربع و حجم آن بالغ بر ۱۳۷ متر مکعب می‌باشد. ارتفاع بناهای زیرین ۱۳ متر و ارتفاع کلیسا از سطح زمین تا نوک صلیب ۸۴ متر می‌باشد.

نقاشی های ساختمان تماما توسط گروهی از نقاشان زبردست کشیده شده است. بنای کلیسا شامل برج ناقوس، اقامتگاه پادشاه گرجستان، کارگاه ، محل استراحت و اکادمی علوم دینی می باشد.

 

کلیسای جامع سامبا تفلیس

 

کلیسای جامع تثلیث

 

بزرگترین کلیسای ارتدکس در جهان

 

کلیسای سامبا تفلیس

 

کلیسای سامبا تفلیس