میدان آزادی تفلیس؛ از جاذبه های گردشگری گرجستان

نام شهر : تفلیس

میدان آزادی تفلیس؛ از جاذبه های دیدنی گرجستان

میدان آزادی تفلیس (Freedom Square) که “تاویسوپلبا” نیز نامیده می شود، واقع در شهر تفلیس در کشور گرجستان می باشد. این میدان یکی از دیدنی های تفلیس گرجستان و جاذبه های گردشگری گرجستان، واقع در خيابان معروف روستاولی شهر تفلیس می باشد. از اين ميدان به قسمت قديمي تفليس نيز مي توانيد برويد که یکی از جاذبه های توریستی تفلیس نیز می باشد. این میدان که مجسمه ای از جرجیس در مرکز آن قرار دارد، در شب با روشن شدن چراغ های آن زیباتر جلوه می نماید. در مجاورت کناره شرقی میدان آزادی تفلیس فضای باز کوچک با یک فواره موجود است. كنار اين ميدان ايستگاه مترو براي دسترسي به آن قراردارد. همچنين هتل ماريوت تفلیس Marriott Tbilisi نيز در اين ميدان قرار دارد. پاسکوویچ یروانسکی یک سرهنگ روسی بود و این عنوان را به خاطر تسخیر شهر ایروان برای امپراطوری روسیه دریافت کرد.

 

تاریخچه احداث میدان آزادی تفلیس

میدان آزادی تفلیس که قبلاً میدان پاسکوویچ یریوانسکی Paskevich Yerevanski نامیده می شد، بعدها میدان لنین و در آخر میدان آزادی تفلیس نام گرفت. این میدان به طور مختصر میدان یروان نیز نامیده می شد. پاسکوویچ یروانسکی یک سرهنگ روسی بود و این عنوان را به خاطر تسخیر شهر ایروان برای امپراطوری روسیه دریافت کرد.

بین مجسمه پوشکین و آن فواره ، "کامو" به خاک سپرده شده است. کامو یک شخصیت معروف انقلابی بود ولی حالا سنگ قبرش در آن مکان مدفون شده و نامعلوم است. این میدان محلی برای  تظاهرات توده های مختلف از جمله کسانی که برای استقلال گرجستان از اتحاد جماهیر شوروی، انقلاب رز، و دیگران بوده است، می باشد. در سال 2005، میدان آزادی تفلیس محلی بود که در آن رئیس جمهور وقت ایالات متحده جورج دبلیو بوش و رئیس جمهوری گرجستان، میخائیل ساکاشویلی خطاب به جمعیت صد هزار نفری، شصتمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم را جشن گرفتند.

 

میدان آزادی تفلیس

 

میدان آزادی تفلیس

 

میدان آزادی تفلیس

 

میدان آزادی تفلیس