راهنمای سفر به گوا

نام شهر : گوا

راهنمای سفر به سواحل گوا

ایالت گوا به دلیل سواحل زیبا و آفتابگیر، ورزش های پرهیجان آبی، کارناوال ها و فستیوال های ساحلی، کلیساها و آثار تاریخی مربوط به عصر پرتقالی ها در سراسر جهان شهرت دارد.

در این مطلب و طی نگاهی مختصر به گوا، اطلاعات و جزئیات مربوط به اکثر مختصات و موارد مهم و ضروری هنگام سفر به سواحل گوا ار برایتان گردآوری نموده ایم تا شما بتوانید به مدد این نکات، اطلاعات کافی درباره این منطقه زیبا به دست بیاورید.

 

 

موقعیت جغرافیایی گوا

ایالت گوا از نظر جغرافیائی در فاصله میان عرض جغرافیایی مدار ۱۴° ۵۳′ ۵۴″ شمالی و ۱۵° ۴۰′ ۰۰″ شمالی و طول جغرافیائی  ۷۳° ۴۰′ ۳۳″ شرقی تا ۷۴° ۲۰′ ۱۳″ شرقی قرار دارد.

ایالت گوا در سواحل دریای عرب قرار داشته و یکی از ایالت های غربی کشور هندوستان محسوب می شود.

ایالت گوا از سمت شمال با ایالت ماهاراشترا Maharashtra همسایه بوده و از سمت جنوب و شرق نیز با ایالت کاراناتاکا Karnataka  هم مرز است. مرز غربی این ایالت نیز کاملا ساحلی بوده و در حاشیه دریای عرب قرار دارد.

 

تاریخچه گوا

ایالت غربی گوا در سی ام ماه می سال ۱۹۸۷ میلادی به عنوان یک ایالت مستقل معرفی شد.

نام رسمی مرکز ایالت گوا، پانجی Panaji است،البته این شهر در زبان محلی Konkani با تلفظ پونجی ‘Ponnji’ نامیده می‌شود. نام پرتقالی این ایالت نیز پونجیم ‘Pongim’ بوده به همین دلیل این شهر در بین مردم انگلیسی زبان با نام پانجیم نیز شناخته می‌شود. مرکز ایالت گوا در دهانه و مدخل رودخانه ماندووی Mandovi در بخش های شمالی ایالت قرار دارد. در این شهر تعداد زیادی آثار تاریخی و کهن از جمله کلیساها، میادین و بناهای ساخته شده به سبک باروک توسط پرتقالی ها وجود دارد که چشم اندازی بسیار زیبا را به این شهر داده است.
جمعیت شهر پانجی حدود ۶۵ هزار نفر بوده و به این ترتیب به عنوان سومین شهر بزرگ گوا پس از واسکو Vasco و ماداگون Madgaon به شمار می‌رود. مرکز ایالت گوا در گذشته یک روستای کوچک در حاشیه رودخانه بوده که در سال ۱۸۴۳ میلادی نام آن به نوا گوا Nova Goa که به زبان پرتقالی به معنی گوای جدید است تغییر داده شد و از آن به عنوان شهر جایگزین شهر قدیمی گوا که مرکز استعمارگران پرتغالی بود، بهره برداری شد. نایب السلطنه پرتقال در هندوستان به سال ۱۷۵۹ به پانجی منتقل شده و به این ترتیب بر اهمیت شهر افزوده شد. پس از آن این شهر روز به روز توسعه بیشتری یافت تا اینکه در سال ۱۹۸۷ میلادی به عنوان مرکز ایالت گوا انتخاب شد.
مرکز گوا توسط یک قلعه در تپه های مجاور شهر، محافظت شده و در اطراف آن تعدادی مرداب قرار دارد. در سال ۱۸۴۳ پس از این که استفاده از بندر قدمی شهر گوا به دلیل رسوب گل و لجن در آن با دشواری روبرو بود شده و همچنین بروز طاعون در آن شرایط بسیار وخیمی را پدید آورده بود، مورد توجه بیشتری قرار گرفت.

واسکو داگاما Vasco da Gama در جنوب گوا به عنوان بزرگ ترین شهر این ایالت شناخته می شود.

 

شهرهای عمده ایالت گوا

علاوه بر دو شهر واسکو Vasco  و ماداگون Madgaon و به استثنای پانجی که مرکز ایالت محسوب می شود، سایر شهرهای مهم گوا عبارتند از: مارگائو Margao؛ ماپوسا  Mapusa؛ مورموگائو Mormugao و پوندا Ponda .

با توجه به اینکه گوا یکی از ایالت های هندوستان محسوب می شود، تابع ساعت رسمی این کشور بوده و منطقه زمانی تشریح شده در سیستم هماهنگ جهانی آن ، ساعت (UTC) + 5:30 است.

 

جمعیت و مساحت ایالت گوا

ایالت گوا دارای مساحتی بالغ بر ۳ هزار و ۷۲۰ کیلومتر مربع بوده و به این ترتیب یکی از کوچکترین ایالت های هند محسوب می شود. این ایالت در بین سایر ایالت های کشور هندوستان از نظر مساحت در رتبه بیست و هشتم قرار دارد.

بر اساس سرشماری سال ۱۹۹۱ میلادی در سراسر هندوستان، جمعیت گوا حدود ۱ میلیون و ۱۶۹ هزار و ۷۹۳ نفر است. تراکم جمعیت در این منطقه برابر با ۳۱۶ نفر در هر کیلومتر مربع بوده و ۵۹ درصد از جمعیت این ایالت را روستاییان تشکیل داده و ۴۱ درصد مابقی در شهر زندگی می کنند. گفتنی است در ایالت گوا ، هیچ قبیله سنتی زندگی نمی‌کند. در سال ۲۰۰۱ اعلام شد که جمعیت گوا حدود ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بوده و در بین این افراد، ۷۶ درصد تحصیلکرده وجود دارد که این آمار در برابر نسبت ۲/۵۲ درصدی باسوادان هندوستان، رقم بالائی محسوب می شود.

 

آب و هوای گوا

مجاورت در حاشیه دریای عرب و همچنین قرار داشتن در مناطق شبه استوایی سبب شده است تا گوا دارای آب و هوایی نیمه استوایی و باران خیز باشد. آب و هوای گوا مرطوب و گرم بوده و دارای سه فصل است که به توضیح آن ها می پردازیم:

  • فصل تابستان: از اوایل مارچ شروع شده و تا ژوئن ادامه دارد. دمای هوا در این زمان بین ۲۵ تا ۴۵ درجه بالای صفر است.
  • فصل باران: این فصل از ماه جولای شروع شده و تا سپتامبر ادامه دارد. میزان متوسط بارندگی در این زمان حدود ۶۶ سانتیمتر است.
  • فصل زمستان: این فصل از اواسط دسامبر شروع شده و تا فوریه ادامه دارد. دمای متوسط هوا در این ایام بین ۳ تا ۱۱ درجه بالای سفر است.

نزدیک ترین فرودگاه به مرکز گوا

فرودگاه دابولیم Dabolim Airport، تنها فرودگاه موجود در ایالت محسوب شده که دارای کاربری دو گانه نظامی و مسافربری است. این فرودگاه دارای پرواز های داخلی هند و بین المللی است. باید در نظر داشت که گوا یکی از مقاصد شناخته شده گردشگری محسوب شده و به همین دلیل تعداد پروازهای منتهی به این فرودگاه، زیاد است. این فرودگاه متعلق به نیروی دریایی هندوستان بوده و در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر پانجی قرار دارد. تقریبا در ساعات مختلف روز از تمامی شهرهای مهم هندوستان به گوا، پرواز هایی وجود داشته وامکان پیدا کردن پرواز به مقصد گوا و بالعکس به تمامی گوشه و کنار هند امکان پذیر است. بهتر است با توجه به ترافیک بالای پرواز در این فرودگاه، حتما به طور دقیق نسبت به هماهنگی جهت اطلاع از ساعت پروازتان با شرکت هوائی یا اژانس مسافرتی خود اقدام کنید.

کد داخلی ایالت گوا؛ ۰۸۳۲ است.

 

سفر به سواحل گوا

 

سفر به سواحل گوا

 

سفر به سواحل گوا