دیدنی ترین ها در باکو

نام شهر : باکو

دیدنی ترین مکان ها در سفر به باکو

باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، بزرگترین شهر و همچنین بزرگترین بندر این کشور است. این شهر بر روی ساحل غربی دریای خزر در شبه جزیره آب‌شوران قرار دارد و یکی از مناطق نفت‌خیز جهان می‌باشد. باکو پر جمعیّت‌ترین شهر قفقاز است. وجود تعداد بسیاری از جاذبه های گردشگری در شهر باکو شامل مراکز خرید،اماکن تفریحی و تاریخی جذابیت زیادی را برای گردشگران در این سرزمین زیبا گرد هم آورده است.
بخش قدیمی شهر باکو ایچری شَهَر ، همراه با برج و حصار قلعه شهر به جای مانده از سده‌های میانه یکی از آثار ثبت شده در یونسکو به عنوان میراث فرهنگ جهانی است.
در سال ۲۰۰۰ بخش قدیمی باکو یا همان ایچری شَهَر بعلاوه سرای شروانشاهان و قلعه دختر به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند.
باکو این شهر آشنا و همسایه خواهرخوانده شهر تبریز است و ترکیبی منحصربفرد از ساختمانهای بلندمرتبه و سبک زندگی مدرن توام با خیابانهای سنگفرش و بافت تاریخی شهر و یادگارهایی فراوان از شوروی سابق و دوران کمونیسم است.این ترکیب زیبا و دوست داشتنی سفری خاطره انگیز را برای شما رقم خواهد زد. بی جهت نیست که بخش تاریخی باکو در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
شهر قدیم باکو :
بافت قدیمی شهر باکو که آذری ها به آن ایچری شهر میگویند بازمانده از قرن دوازدهم میلادی تلفیقی از برج و باروها و دیوارهای کنگره دار وکوچه های سنگفرش شده باریک و تو در تو و مغازه های کوچک فروشنده انواع سوغاتی آنقدر مجذوب کننده است که هر بیننده ای را به تحسین وا میدارد.

 

ایچری-شهر-باکو
بلوار ساحلی باکو:
این بلوار طولانی یکی از خیابانهای اصلی شهر است که در امتداد ساحل دریای خزر کشیده شده و یکی از پاتوق های عصرگاهی اهالی و گردشگران میباشد.رستورانها و کافه های کوچک و بزرگ و نسیم خنک برخاسته از روی دریا و نوازندگان دوره گرد فضایی دلچسب را در این بلوار بوجود آورده.همچنین مراکز خرید جذابی نیز در نزدیکی بلوار ساحلی قرار گرفته اند.

 

بلوار-ساحلی-باکو
برج دختر:
برج دختر که آذری ها به آن قیز قالاسی میگویند و بواسطه اسم آن افسانه های عجیبی برای آن نقل شده برجی 29 متری مشرف به بخش قدیمی باکو و خلیج باکوست.سازه اصلی برج مربوط به 1000 سال پیش است اما قدمت برج کنونی به قرن دوازدهم میلادی بازمیگردد.

 

برج-دختر-باکو
کاخ شروان شاه:
کاخ شروان شاه بازمانده از دوران سلطنت سلسله شروانشاهان بر این منطقه است که در بافت قدیمی باکو واقع شده است.

 

قصر-شروانشاهان-باکو
پارک مفاخر باکو:

این مکان در اصل یک قبرستان شهری است که بواسطه فضای سبز بسیار جذابی که برای آن ساخته شده تبدیل به یک مکان دیدنی شده که بسیار مورد احترام مردم آذربایجان میباشد.بسیاری از سرشناس ترین افراد آذری همچون حیدر علی اف رئیس جمهور فقید آذربایجان در این قبرستان آرمیده اند.

 

پارک-مفاخر-باکو
مرکز فرهنگی حیدر علی اف:
این بنای مدرن یکی از جذابترین دیدنیهای باکو است.این بنا که توسط زاها حدید آرشیتکت مشهور بین المللی طراحی و ساخته شده با فرم منحصربفرد خود تحسین هر بیننده ای را برمی انگیزد.در این مرکز موزه ای از لوازم شخصی و هر آنچه که مربوط به حیدر علی اف رئیس جمهور محبوب و فقید آذربایجان میباشد نگهداری میشود.در طول سال نیز برنامه های فرهنگی و کنسرت های متعدد در این مرکز برگزار میشود.

 

مرکز-فرهنگی-حیدر-علی اف
برج های شعلهFlame Towers
برج سه قلوی شعله که تداعی کننده شعله آتش است با ارتفاع 160 تا 180 متر ساخته شده از شیشه که مشرف به دریای خزر میباشد و از فواصل دور نیز کاملا دیده میشود نماد اصلی شهر باکو میباشد.
جانمایی این سه برج به گونه ایست که در سه راس یک مثلث قرار گرفته اند.یکی از سه برج هتل پنج ستاره فرمنت،دیگری اداری و تجاری و آن دیگری با واحدهای لوکس مسکونی است.در فضای بین سه برج امکانات تفریحی مانند استخر پیش بینی شده است.نورپردازی بسیار زیبایی نیز بر روی ساختمانها ایجاد شده و در مناسبت های گوناگون طرح های شگفت انگیز را برای مردم شهر به نمایش میگذارد.ساخت این برجهای سه قلو بین سالهای 2008 تا 2011 توسط یک شرکت آمریکایی به انجام رسیده است.

 

flame-tower-baku
موزه فرش:
فرش های دستباف آذربایجان آوازه ای جهانی دارند.تمامی قالی و قالیچه های دستباف منحصربفرد و زیبای آذربایجانی،داغستانی و ایرانی به تعداد 1000 تخته در طرحهای متنوع و چشم نواز در این مرکز گرد هم آمده و برای بازدیدکنندگان بیشمار خودنمایی میکنند.این ساختمان که همچون یک تخته قالی لوله شده است از سال 2014 برای این منظور ایجاد شده است.

 

موزه-فرش-باکو
میدان فانتین Fountain
این میدان یکی از اصلی ترین مراکز تفریحی و وقت گذرانی اهالی باکو با رستورانها و کافه های کوچک و بزرگ و آبنما و فواره های زیباست.گشت و گذار در این میدان به گردشگران که قصد سفر به باکو را دارند به شدت توصیه میشود.

 

fountain-square-baku
موزه تاریخ ملی آذربایجان:
این موزه بزرگترین موزه آذربایجان است که در ابتدا خانه محل زندگی زین العابدین تقی اف سرمایه دار و نیکوکار اهل فرهنگ و هنر آذری بوده است.این موزه که در سال 1920 تاسیس شده است گنجینه ای بی همتا از دوران باستان تا معاصر را در بر دارد.

 

موزه-تاریخ-ملی-باکو