دانستنیهای ضروری در سفر به گرجستان

نام شهر : تفلیس

گرجستان

کشور زیبای گرجستان بنا به دلایل متعدد در حال حاضر تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری خارجی دلخواه هموطنان شده است.تنوع آب و هوایی و طبیعت زیبا،نزدیکی مسافت،سواحل جذاب دریای سیاه،ماکن دیدنی و تاریخی فراوان ،غذاهای متنوع و خوشمزه و توسعه روزافزون از جاذبه های این کشور اروپای شرقی میباشند.

گرجستان در حال حاضر عضو ناظر در اتحادیه اروپا و ناتو میباشد و مقامات سیاسی این کشور تلاش مینمایند تا به عضویت دائم این دو مجموعه مهم سیاسی و نظامی دست یابند.

 

georgia-flag

         پرچم جمهوری گرجستان

 

گرجستان از لحاظ مساحت کمی بزرگتر از سریلانکا و کمی کوچکتر از سیرالئون است اما از بسیاری کشورهای اروپای مرکزی مساحت بیشتری دارد.

 

georgia-map

در روزهای تعطیل نوروز زمان مناسبی خواهد بود برای سفر به گرجستان برای همین قصد داریم مختصر و مفید از گرجستان برایتان بنویسیم تا با آگاهی مناسب در سفر به گرجستان در وقت و هزینه خود صرفه جویی داشته باشید.

تفلیس در منطقه زمانی GMT+4 واقع شده بنا براین ساعت در تفلیس نیم ساعت از تهران جلوتر است.

واحد پول گرجستان لاری(GEL) و زبان رسمی آن زبان گرجی با الفبای مخصوص به خود میباشد.لازم به توضیح است داشتن زبان و الفبای مستقل از افتخارات مردم گرجستان محسوب میشود.

شماره اضطراری برای تماس با پلیس،اورژانس و آتش نشانی در گرجستان 112 میباشد.

گرجستان دارای دو فرودگاه بین المللی تفلیس و باتومی میباشد.

آب و هوای گرجستان:

مجاورت سرزمین گرجستان از یک سو با دریای سیاه و از سوی دیگر با مناطق کوهستانی و مرتفع قفقاز در شرق دارای تنوع زیادیست.آب و هوای مناطق غربی مجاور دریای سیاه از آبخاز تا مرز ترکیه آب و هوای نیمه گرمسیری و مرطوب توام با میانگین بارش سالیانه زیاد بوده در حالیکه مناطق شرقی مجاور کوهستان های قفقاز دارای آب و هوای نیمه سردسیر با میانگین بارش کمتر میباشد.هر چند کوهستانهای قفقاز از نفوذ کامل هوای سردسیری شمال روسیه به گرجستان جلوگیری مینماید.مناطق محدود با آب و هوای کاملاً خشک نیز در مناطق شرقی و جنوب شرقی گرجستان وجود دارند.

بهترین زمان برای سفر به گرجستان:

گرجستان یک مقصد چهارفصل برای سفر میباشد و محدودیت چندانی از نظر آب و هوایی برای سفر به گرجستان وجود ندارد.اما در فاصله ماههای مارس تا می در فصل بهار یکی از بهترین فصول برای سفر به این سرزمین است که هوای معتدل و دلپذیری دارد البته میزان بارندگی در روزهای پایانی فصل بهار بسیار زیاد میشود.در تابستان ازدحام گردشگران در گرجستان زیاد بوده و هوا کمی گرم و در مناطق ساحلی رطوبت به شدت بالاست.در فصل پاییز در فاصله بین ماههای سپتامبر تا نوامبر طبیعت پاییزی گرجستان بسیار زیباست اما زمستان های گرجستان بسیار سرد است و بارش برف فراوان موجب میگردد گرجستان به مقصدی برای دوستداران ورزشهای زمستانی تبدیل شود.

غذا در گرجستان:

گرجستان دارای غذاهای محلی بسیار لذیذ و مطبوع و نزدیک به ذائقه ما ایرانیان است.هزینه غذا نیز به نسبت بسیار مقرون به صرفه است.بنا بر این رستورانگردی و امتحان انواع غذاها تبدیل به یکی از شیرین ترین بخش های سفر شما خواهد شد.غذاهای مشهور گرجی همچون:

خاچاپوری/خینکالی/چخخبیلی/چاناخی/چاکاپولی/شیشلیک/ چیکن تاباکا/آجاپصندلی/متسوادی/چاشوشولی/قزل آلا با رب انار

در مقالات بعدی مفصلاً غذاهای گرجی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

khachapuri

اماکن اقامتی :

شما در گرجستان میتوانید اماکن اقامتی متنوع با قیمت های مناسب پیدا کنید.اقامت در هاستل های خوب با صبحانه رایگان در حدود شبی 70 لاری و برای اقامت در هتل های خوب در حدود شبی 400 لاری خواهد بود.

نکته: اگر تمایل به صرفه جویی در هزینه سفر خود دارید بهتر است در هاستل اقامت نموده و پخت و پز برخی از وعهده های غذایی را خودتان انجام دهید.

جاذبه های گرجستان:

گرجستان صاحب تاریخی پرفراز و نشیب از سکونت انسان ها از چند هزار سال پیش تا کنون میباشد.موقعیت جغرافیایی این سرزمین در مرز آسیا و اروپا موجب شده در هر دوره تحت تسلط امپراطوریها و دولتهای گوناگون باشد که از آثار تاریخی به جا مانده از هر دوره کاملاً مشهود است.

جاده باستانی ابریشم از این سرزمین عبور مینموده و باعث رونق فرهنگی و تجاری آن میشده است.بنابراین اماکن تاریخی متعددی در گرجستان وجود دارد که همگی ارزش دیدن و سیاحت دارند.

تنوع آب و هوایی از سرد و خشک کوهستانی تا گرم و مرطوب ساحلی که هر سلیقه ای را راضی نگه میدارد ، مهمان نوازی و فرهنگ غنی مردمان این سرزمین و غذاهای بسیار خوشمزه همه و همه میتوانند دلایل کافی برای جذب گردشگر از سرتاسر دنیا به این کشور زیبا باشند.

قلعه ناریکالا(Narikala)

یکی از شاخص ترین اماکن تاریخی و دیدنی تفلیس که بر روی تپه ای مشرف به شهر و رودخانه کر قرار گرفته.قدمت این قلعه به قرن چهارم میلادی باز میگردد و در ادوار مختلف بخش هایی به آن اضافه گردیده.در محوطه پایین قلعه کلیسای سنت نیکلاس قرار دارد که اخیراً نیز بازسازی شده است.

 

narikala-castle

کوه قازبگی(Kazbek)

این قله از مجموع قلل قفقاز با ارتفاع 5047 متر میباشد و بلندترین قله گرجستان و در شمال این کشور و در نزدیکی مرز روسیه قرار دارد.اگر از دوستداران ورزش مفرح کوهنوردی هستید صعود به این قله دیدنی را از دست ندهید و از چشم اندازهای فوق العاده آن لذت ببرید.صعود به این قله سخت بوده و با صعود به قلل مرتفع هیمالیا برابری دارد.به همین جهت این قله اورست کوچک نیز نامیده میشود.

 kazbek-mountain

 

اوپلیستسیخه(Uplistsikhe)

یکی از بزرگترین و قدیمی ترین شهرهای سنگی دنیا،شگفت انگیز و منحصربفرد که در دل صخره های کرانه غربی رود کر تراشیده شده.تماشا و گشت و گذار در دل سردابها،تونل ها و مکانهایی که برای قربانی در مراسم مذهبی ساخته شده تجربه ای بینهایت شگفت انگیز و فراموش نشدنی خواهد بود.این شهر در سال 2007 در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است.

 

uplistesikhe-georgia

کلیسای Gergeti Trinity

مگر میشود کسی گرجستان رفته باشد و این کلیسا را نبیند ؟؟!

این کلیسا با همه کلیساهایی که تابحال در عمر خود دیده اید تفاوت دارد.کلیسایی بر روی تپه ای در اطراف قله قازبگی در ارتفاع 2160 متری که از قرن چهاردهم میلادی به یادگار مانده است.چشم انداز این کلیسا به مناظر اطراف از این ارتفاع واقعا حیرت انگیز است.

 

gergeti-trinity-church

متسختا(Mtskheta)

این شهر باستانی در واقع قلب معنوی گرجستان یا پایتخت باستانی این سرزمین و چکیده فرهنگ و معماری باستانی این کشور با تاریخی پرفراز و نشیب است.کوچه های باریک تو در تو،قلعه های قدیمی،کلیسا و صومعه های تاریخی گواهی بر تاریخ طولانی این شهر است.این شهر در باریکه ای بر کرانه دو رود مهم گرجستان یعنی کر و آراگوی واقع شده،جایی که رودخانه آراگوی به رودخانه کر می ریزد و از سوی دیگر متسختا در کوهستان محصور شده است.متسختا در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

 

mtskheta

تفلیس

پایتخت کشور گرجستان است.در زبان گرجی به آن تهبیلیسی مشتق از واژه تهپیلی( به معنای گرم؛ منسوب به چشمه های آب گرم این شهر)گفته میشود که برگردان آن در زبان عربی تفلیس گفته شده. شهری که با تمام تاریخ غنی و قدمت فراوان خود و آثار به جای مانده از آن در کنار مظاهر فرهنگ و زندگی مدرن همگی گرد هم آمده اند.این شهر در طول تاریخ خود سکونتگاه اقوام،نژادها و مذاهب گوناگون بوده است اما هم اکنون از نظر مذهبی در شمار شهرهای ارتدکس شرقی محسوب میگردد.در اینجا به دلیل اهمیت تفلیس برای گردشگران توضیحات مشروح تری از این شهر تاریخی و زیبا تقدیم شما میکنیم.

تفلیس از دیرباز به عروس آسیای میانه و قفقاز مشهور بوده است.رودخانه کر که البته در زبان گرجی متکواری(Mtkvari) خوانده میشود از میان شهر عبور نموده و چشم اندازهای زیبایی را بوجود آورده.5 دریاچه مناسب برای شنا و قایق سواری در تفلیس وجود دارد که یکی از آنها آنقدر بزرگ است که مردم محلی به آن دریا میگویند.همچنین وجود مجسمه های هنری و زیبا شهر را تبدیل به یک موزه عمومی نموده است.همچنین تفلیس هوای فوق العاده پاکیزه ای دارد.

فرودگاه بین المللی تفلیس یکی از راه های دسترسی به این شهر است.این فرودگاه مورد تایید سازمان ملی هوانوردی ایالات متحده بوده و از استانداردهای هوانوردی روز دنیا بهره میبرد و به اکثر نقاط دنیا پرواز مستقیم دارد.

تله کابین تفلیس

سوار شدن بر تله کابین زیبای تفلیس که پارکRike  را در کرانه غربی رودخانه متکواری به قلعه ناریکالا متصل میکند به شدت توصیه میشود.

 

tbilisi

پل صلح

 از دیگر دیدنیهای تفلیس است.در سال 2010 شورای شهر تفلیس سفارش طراحی این پل را به یک آرشیتکت ایتالیایی میدهد تا بخش قدیمی و جدید شهر را به یکدیگر متصل نماید.نورپردازی زیبای این پل در هنگام شب بسیار دیدنی و زیبا میباشد.

 

tbilisi-peace-bridge

کلیسای sameba

این کلیسای واقعا دیدنی که در فاصله سالهای 1995 تا 2004 ساخته شده سومین کلیسای مرتفع جهان و یکی از بزرگترین کلیساهای دنیاست که در تفلیس قرار دارد.این کلیسا با سبک خاص معماری خود یکی از دیدنی ترین اماکن در تفلیس است.

 

sameba-church

مجموعه Funicular

این مجموعه تفریحی از دیدنیهای تفلیس شامل چند رستوران زنجیره ای و چند نقطه دیدنی میباشد که یک خط قطار از ابتدای خیابان Chonkadze شما را به تپه Mtatsminda میرساند.

 

tbilisi-funicular

خیابان Rustaveli

یکی از خیابانهای مشهور تفلیس به طول 5/1 کیلومتر که از میدان آزادی آغاز و در تقاطع خیابان Kostava پایان میپذیرد.نام خیابان از شاعر شهیر گرجی گرفته شده و مکانهای دیدنی و مهمی از جمله ساختمان پارلمان گرجستان در این خیابان قرار دارد.

 

rustaveli-avenue

شهربازی Mtatsminda

در بالای تپه Mtatsminda شهربازی به همین نام قرار دارد که انواع لوازم بازی مهیج و جالب برای کوچک و بزرگ را در خود جای داده.اگر به تفلیس سفر میکنید بازدید و لذت بردن از این شهربازی جذاب را از دست ندهید.

 

mtatsminda-park

 

باتومی

اما باتومی بندری فوق العاده که بهشت گردشگران علاقه مند به ساحل و دریا در سفر به گرجستان است.

فرودگاه بین المللی باتومی همچون فرودگاه تفلیس منطبق بر استاتداردهای روز هوانوردی جهان بوده و مورد تایید سازمان ملی هوانوردی ایالات متحده میباشد.جدای از آب و هوای ساحلی و سواحل جذاب و زیبای باتومی که کاملاً گردشگران عاشق دریا و مسافرتهای دریای و ساحلی را راضی میکند از جاذبه های دیدنی باتومی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

دلفیناریوم باتومی

این مجموعه در سال 1975 تاسیس و در سال 2011 بطور کامل بازسازی شده است.لذت تماشای حرکات نمایش دلفین ها و لمس این موجودات دوست داشتنی را در سفر به باتومی نباید از دست داد.

 

دلفیناریوم-باتومی

 

بلوار باتومی:

بلوار باتومی پارکی در امتداد ساحل باتومی به درازای 7 کیلومتر است.وجود فضای سبز عالی،مجسمه ها و فواره های زیبا موجب میشود قدم زدن در این پارک بسیار دلپذیر باشد.

بلوار-باتومی

 

باغ ملی گیاهشناسی

بازدید از این باغ 108 هکتاری که یکی از بزرگترین این دسته از باغها در شوروی سابق بود آن هم در مجاورت دریای سیاه را به کلیه گردشگران بویژه دوستداران طبیعت به شدت توصیه مینماییم.

 

botanical-garden-batumi

 

تله کابین باتومی

این تله کابین در سال 2013 و به طول 2 کیلومتر برفراز کوه Anuria ساخته شده است.مرکز تفریحی Argo در همین مکان یکی از جاذبه های دیگر آن برای گردشگران میباشد.

 

batumi

 

 

میدان Piazza

همانطور که از نام این میدان پیداست اصالتاً ریشه ایتالیایی دارد.و دقیقاً به سبک میدان های شهرهای ایتالیا بوده و یکی از زیباترین اماکن شهر باتومی را پدید آورده است.هتلی با همین نام در کنار این میدان ساخته شده است.بازدید از این میدان بسیار زیبا توصیه میشود.

 

piazza-batumi

 

میدان اروپا

این میدان زیبا یکی از میادین اصلی شهر باتومی و محل اتصال بخش آسیایی به اروپایی میباشد.تندیس Medea در مرکز این میدان قرار گرفته و اکثر رویدادهای بزرگ مانند کنسرت هنرمندان سرشناس بین المللی در این میدان برپا میشود.

 

europe-square-batumi

 

برج الفابت

این برج 130 متری با نمایی همچون یک مولکول DNA یادآور بی همتایی الفبای زبان گرجی و یکی از نمادهای زیبای شهر باتومی میباشد که بازدید از آن تجربه بسیار جالبی خواهد بود.

 

alphabet-tower-batumi

 

نماد عشق علی و نینو

مجسمه عشق یا نماد عشق علی و نینو تندیسی مدرن و فلزی به ارتفاع 7 متر در کنار اسکله باتومی میباشد که توسط هنرمند گرجی Tamara Kvesitadze ساخته شده.این نماد طوری طراحی و ساخته شده که دو تندیس از یکدیگر فاصله دارند اما به سمت یکدیگر حرکت میکنند و ظرف مدت 10 دقیقه به یکدیگر رسیده و با هم یکی شده و مجدد از هم دور میشوند.هنگام یکی شدن دو تندیس معمولا همراه با کف و سوت و ابراز احساسات حاضرین میباشد.

علی جوانی مسلمان از کشور آذربایجان بوده که عاشق نینو دختر مسیحی گرجی میشود.اما به علت اختلاف دین خود مورد سرزنش سایرین قرار میگیرند و در فراغ یکدیگر از دنیا میروند.این تندیس روایتگر عشق بی فرجام آنهاست و نمادی از رسیدن آنها به یکدیگر در بهشت.این دو تندیس زیبا شب ها نورپردازی زیبایی دارند که هر بیننده ای را به خود جذب میکند.