بازارگردی و خریدی متفاوت در هندوستان

نام شهر : دهلی

خریدی متفاوت در هندوستان، بازارهای سنتی هندوستان

تجربه خرید در هندوستان با نقاط مختلف دنیا متفاوت است. در این کشور نیمه مدرن نیمه سنتی شرایط همیشه به این صورت نیست که شما قدم در یک مرکز خرید یا پاساژ گذاشته، جنس مورد نظر خود را انتخاب و با استفاده از کارت بانکی خود هزینه مربوط به خریدتان را پرداخت کنید، این کشور در کنار دارا بودن مراکز خرید مدرن و زیبا، از تعداد زیادی بازارهای سنتی بهره می برد که در آن دنیایی از رنگ و عطر و شور و نشاط جاری بوده و زندگی با تمامی وجود در گوشه و کنار آن ها در جریان است. در این بازارها هر چیزی که به ذهنتان برسد عرضه شده و هیچ قیمت مشخصی نیز برای اجناس وجود نداشته و مبلغ پرداختی شما برای هر خرید، رابطه ای مستقیم با قدرت چانه زنی شما برای گرفتن تخفیف دارد.

 

نیو مارکت، کلکته

بازار جدید یا نیومارکت کلکته (New Market, Kolkata) یکی از بازارهای سنتی هندوستان است که شما در حین بازدید از راسته های پر پیچ و خم آن و عبور از میان خیل عظیم جمعیت، گاهی نیاز به استراحت و توقفی کوتاه دارید. در این بازار بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ غرفه به ارائه اجناس مختلف مشغول بوده و عمده ترین دلیل شهرت این بازار نیز ارزانی اجناس ارائه شده در آن و مقرون به صرفه بودن خرید است. این بازار تنها بازار خیابانی سازماندهی شده در هندوستان محسوب می شود که تعداد زیادی فروشنده و دستفروش در آن به فعالیت مشغول هستند.

این بازار واقعا مصداق عینی عرضه همه چیز از شیر مرغ تا جان آدمیزاد بوده و هر چیزی که تصور کنید در آن خرید و فروش می شود. اما برخی از مهمترین موارد ارائه شده در این بازار عبارتند از: انواع لباس و پوشاک از جمله ساری های پنبه ای؛ مجسمه های اسب سفالین از بانکورا (Bankura- شهری در بنگال غربی)؛ کیف های چرمی، ابریشم های منطقه مرشد آباد (Murshidabad)، شال های دستباف، انواع کلاه گیس و موی مصنوعی، مرغ و خروس و ماکیان زنده، پنیر، انواع آجیل و مغزهای میوه و… به خاطر داشته باشید که  احتمال گم شدن شما در هزارتوهای پیچ در پیچ و کوچه های متعدد این بازار بسیار زیاد است و در صورت رخ دادن این اتفاق اصلا وحشت زده نشوید. تنها لازم است از یکی از باربرهای پر شمار این بازار بخواهید تا شما را به مقصد مورد نظرتان راهنمایی کند.

زمان: روزهای عادی از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب و شنبه ها از ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر . این بازار، یکشنبه ها تعطیل است.

 

بازارهای سنتی هندوستان

 

 بازار دست دوم فروش ها، آرپورا گوا

سفر به گوا بدون رفتن به بازار دست دوم فروش ها یا (flea market) کامل نیست. البته در این بازار فقط اجناس دست دوم به فروش نرسیده و شما می توانید انواع لباس های راحتی و خنک، بدلیجات و … را نیز تهیه کنید. شما در این بازار ویژه روزهای شنبه همچنین می توانید با طراحان لباس از نزدیک آشنا شده و سفارش های خود را ارائه کنید. در این بازار بخش های ویژه پوشاک، وسایل الکتریکی، صنایع دستی، بدلیجات، مصنوعات چرمی، وسایل تزئینی منزل و … نیز وجود داشته و در در تمامی بخش های بازار شما می توانید از موسیقی های نواخته شده و تنوع بسیار زیاد غذاهای ارائه شده در اغذیه فروشی ها لذت ببرید.  اینجا محلی است که شما حقیقتا با روح منطقه گوا آشنا خواهید شد.

زمان: شنبه ها از ساعت ۶ عصر تا نیمه شب

 

بازارهای سنتی هندوستان

 

 لعل بازار، حیدرآباد

اگر شما هم جز آن گروه از افرادی هستید که همیشه نگران نحوه پوشش خود در مراسمی مانند عروسی یا جشن ها هستید، توصیه می کنیم سری به لعل بازار (Laad Bazaar) در حیدرآباد بزنید. این بازار از منطقه باستانی چهار منار منشعب شده و در کوچه های باریک این بازار تقریبا هر چیزی را می توان پیدا کرد. البته عمده دلیل شهرت این بازار ارائه ظروف شیشه ای مشهور حیدرآبادی و النگوهای سنگی است. در بخشی از این بازار نیز انواع تجهیزات و متعلقات لباس عروس، ساری و سایر البسه هندی، مروارید، لباس ها و پارچه های دستبافت، ابریشم، پارچه های زربفت، مخمل، قلاب دوزی های طلائی و …  عرضه می شود. تنها کافی است یک روز را در این بازار سپری کرده و همه نیازمندی های خود برای عروسی را تهیه کنید.

زمان: ۸ صبح تا ۱۰ شب

 

بازارهای سنتی هندوستان

 

 بازار کتاب دریاگنج، دهلی

اگرچه امروزه بسیاری از کتاب ها را می توان به صورت آنلاین سفارش داد اما اگر شما جزو عاشقان کتاب هستید، فرصت حضور در بازار کتاب دریا گنج (Book market in Daryaganj) دهلی که فقط در روزهای یکشنبه برقرار می شود را از دست ندهید. در این بازار بیش از ۲۰۰ دستفروش، هزاران جلد کتاب را با قیمت های استثنائی و باور نکردنی ارائه می کنند. انواع مجله و روزنامه های قدیمی از قیمت پایه ۱۰ روپیه (برابر با ۵۵ تومان) شروع شده و شما می توانید در این بازار انواع کتاب ها، مجلات و ژورنال های نایاب و قدیمی را پیدا کنید. انواع کتاب های داستان، کتاب های کلاسیک قدیمی، کتاب های درسی و دانشگاهی ، کتاب های تصویری و کمیک و … در این محل به فروش می رسد.

زمان: یکشنبه ها از سالعت ۶ صبح تا ۹ شب

 

بازارهای سنتی هندوستان

 

 بازار عتیقه فروشی محله یهودی ها، کوچین

بازار عتیقه فروشی محله یهودی ها در شهر کوچین (Antiques market in Jew Town, Cochin) محل ایده آلی برای دوستداران اشیای عتیقه و کسانی است که دوست دارند تزئینات منزلشان به سبک کلاسیک انگلیسی یا پرتغالی باشد. در این بازار، انواع اشیای عتیقه از جمله ظروف برنزی، میزهای قهوه خوری چوبی دست ساز، جعبه های چوبی تزئینی ساخته شده در چین، ظروف شیشه ای تزئین شده و انواع اشیا دیگر به فروش می رسد.

در این بازار تعداد زیادی دستفروش که در شناسایی و تشخیص عتیقه جات متعلق به دوره استعمار بریتانیا در هند خبره هستند، وجود داشته و نظر کارشناسی می دهند.

زمان: ۵ صبح تا ۹ شب

 

بازارهای سنتی هندوستان