باداب سورت

نام شهر : سمنان

باداب سورت

چشمه هایی را تصور کنید که رنگارنگ هستند و هر کدام خاصیت منحصربفردی را دارا هستند، هم جواری چندین چشمه آب در منطقه ای خوش سیما که سالانه تعداد زیادی گردشگر را به خود مشغول می کند، درست حدس زده اید باداب سورت همان چشمه ها هستند.  باداب سورت‌ که به چشمه‌ های  پلکانی در ایران مشهور هستند در جنوب شهرستان ساری از توابع استان مازندران قرار دارد، این چشمه در بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه و روستای سورت واقع شده است. قرار گیری این چشمه در ارتفاعی مناسب باعث شده تا از سمت شمال به ارتفاعات پوشیده شده از انبوهی از سوزنی برگان برسد و از سمت جنوب و شرق هم به دره ها و بوته زارها. چشمه ی باداب سورت از غرب به روستای تاریخی اروست می رسد. باداب به معنای آب گازدار است که از دهانه ی زمین می جوشد و سورت نیز به معنای اثر است. این طبیعت زیبا در دل مازندران در سال 1387 به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است. آب این چشمه شور است و در زمستان هیچگاه یخ نخواهد زد، همچنین این باداب دومین چشمه ی آب شور در جهان معرفی شده است، پس برای دیدن این دست باداب ها لازم نیست تا ترکیه بروید کافی است سفری یک روزه به مازندران داشته باشید.

 

چشمه های موجود در باداب سورت دارای دو اثر کاملا متفاوت هستند، چه از نظر رنگ، بو، مزه و حتی حجم آب. چشمه ی پرآب تر آبی بسیار شور دارد که در تابستان مناسب آب تنی است، همچنین اثر شفابخشی این چشمه در درمان دردهای کمر و پا، امراض پوستی، روماتیسم و مخصوصا سردرد میگرن استفاده می شود. چشمه ی دوم که در قسمت شمال غربی چشمه ی اول قرار دارد ترش مزه است و همچنین آب قرمز رنگ آن خود نمایی می کند، در کنار این چشمه می توانید رسوب آهن را به خوبی ببینید. خاصیت رسوبی و معدنی آب این چشمه ها موجب شده تا در شیب ایجاد شده صدها طبقه و حوضچه ی کوچک از این چشمه ها ایجاد شود که به رنگ های نارنجی، قرمز و زرد دیده می شوند. چشم انداز بی نظیر این حوضچه ها همراه با طلوع و غروب خورشید منظره ای بیاد ماندنی در سفر شما ایجاد خواهند کرد.

 

بهترین زمان برای بازدید از این منطقه ی ییلاقی در بهار است، فضای سبز تپه های اطراف به همراه جشنواره ی رنگ این باداب همراه با هم مجموعه ای دل انگیز از شاهکار طبیعت را ایجاد کرده اند. برای دسترسی به این چشمه دو حق انتخاب دارید، ابتدا مسیر تهران، سمنان، مهدیشهر، شهمیرزاد، فولادمحله، سه راه تلمادره، روستای اروست، باداب سورت و مسیر دوم تهران، ساری، کیاسر، سه راه تلمادره، روستای اروست، باداب سورت. این باداب قدیمی یکی از مقاصد مهم تورهای گردشگری داخلی ایران است که بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی را به خود می بیند. در سفر به این منطقه مراقب حفاظت از این باداب ها باشید و سعی کنید از تمام پتانسیل های منطقه به خوبی استفاده کنید، باداب سورت محلی مناسب برای علاقمندان به عکس برداری از طبیعت نیز هست.